Genel Duyurular
15.12.2021

Başvuru Tarihleri, Şartları ve İstenilen Evraklar Hakkında

*** 2021-2022 Lisansüstü başvuru tarihleri: 14 Aralık 2021 - 14 Ocak 2022.

Programlarımıza Başvurabilecek Bölümler: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Metalürji/Malzeme Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Fizik, Fizik Mühendisliği.

 Fen Bilimler Enstitüsü’nün aşağıda belirtilen programlarına 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında Yüksek Lisans ve Doktora programlarına öğrenci alınacaktır.

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI ALES(*) (Min. Puan) KONTENJAN YABANCI DİL PUANI (Min. Puan)
Makine ve Uçak Mühendisliği Yüksek Lisans (Tezli-İngilizce)   Sayısal : 55 20 Öğrenci   YDS: 60
 YÖKDİL: 60
TOEFL-IBT: 72
Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans (Tezli-İngilizce) Sayısal : 55 20 Öğrenci YDS: 60
YÖKDİL: 60
TOEFL-IBT: 72
İnsansız ve Otonom Sistem Mühendisliği Yüksek Lisans (Tezli-Türkçe) Sayısal : 55 10 Öğrenci -
Makine ve Uçak Mühendisliği Doktora (İngilizce) Sayısal : 55 10 Öğrenci YDS: 65
YÖKDİL: 65
TOEFL-IBT: 78

(*) ALES puanı yalnızca T.C. Uyruklu adaylar için aranmaktadır. T.C. Uyruklu adaylar, ALES yerine varsa GRE (Quant. Min.: 139) sonuç belgelerini de sunabilirler. Yabancı uyruklu adayların GRE vb. belge verme zorunluluğu yoktur.

Programlarla ilgili detaylı bilgilere programların tanıtıldığı Enstitü web sayfamızdan erişilebilir (sci.thk.edu.tr)

BAŞVURU SIRASINDA İSTENİLEN BELGELER

 1. Başvuru işlemi online, şahsen veya elden yapılabilir.
 2. Yüksek Lisans başvuruları için, Lisans Not Durum Belgesi (Transkript) ve Doktora başvuruları için Lisans ve Yüksek Lisans Not Durum Belgesi (Transkript) (Türkçe veya İngilizce). (Diğer dillerde ise noter veya Türk Dış Temsilcilikleri onaylı Türkçe veya İngilizce tercümesi) 
 3. Yüksek Lisans başvuruları için, Lisans Diploması ve Doktora başvuruları için Lisans ve Yüksek Lisans Diplomaları (Türkçe veya İngilizce).(Diğer dillerde ise noter veya Türk Dış Temsilcilikleri onaylı Türkçe veya İngilizce tercümesi) 
 4. İki adet referans mektubu
 5. 1 adet vesikalık fotoğraf
 6. T.C. uyruklu adaylar için müracaat tarihi itibariyle geçerli olan ALES veya GRE sonuç belgesi
 7. Müracaat tarihi itibariyle geçerli olan İngilizce Dil belgesi (Herhangi bir yabancı dil puanı olmayan Yüksek Lisans adayları, Türk Hava Kurumu Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavına girebilirler.       
BAŞVURU TARİHLERİ BİLİM SINAVI/MÜLAKAT (**) YABANCI DİL SINAVI KESİN KAYITLAR
14 ARALIK 2021 - 14 OCAK 2022 17 - 18 OCAK 2022 7-8-9 ŞUBAT 2022 11 - 18 ŞUBAT 2022

(**) Bilim Sınavı/Mülakat tarihinde değişiklik olabilir. Güncel tarih için Enstitü internet sayfasını takip ediniz (sci.thk.edu.tr)

KESİN KAYIT SIRASINDA VERİLMESİ GEREKEN BELGELER

 1. Yüksek Lisans başvuruları için, Lisans Not Durum Belgesi (Transkript) ve Doktora başvuruları için Lisans ve Yüksek Lisans Not Durum Belgesi (Transkript) (Türkçe veya İngilizce). (Diğer dillerde ise noter veya Türk Dış Temsilcilikleri onaylı Türkçe veya İngilizce tercümesi)
 2. Yüksek Lisans başvuruları için, Lisans Diploması ve Doktora başvuruları için Lisans ve Yüksek Lisans Diplomaları (Türkçe veya İngilizce). (Diğer dillerde ise noter veya Türk Dış Temsilcilikleri onaylı Türkçe veya İngilizce tercümesi)
 3. T.C. uyruklu öğrenciler için Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi, yabancı uyruklu öğrenciler için pasaport fotokopisi ve yeminli tercüman çevirisi
 4. İkametgâh belgesi (T.C. uyruklu öğrenciler için)6 adet vesikalık fotoğraf
 5. Erkek adaylar için askerlik durum belgesi (T.C. uyruklu öğrenciler için)
 6. Adli Sicil Belgesi (T.C. uyruklu öğrenciler için)
 7. Diploma Denklik Belgesi (Yurt dışındaki üniversitelerin ön lisans, lisans ya da yüksek lisans programlarından mezun T.C. vatandaşları için) (***),
 8. Okul Tanıma Belgesi (Yurt dışındaki üniversitelerin ön lisans, lisans ya da yüksek lisans programlarından mezun Yabancı Uyruklu adaylar için)(****)
 9. T.C. uyruklu öğrenciler için müracaat tarihi itibariyle geçerli olan ALES veya GRE belgesinin aslı (Yabancı uyruklu öğrencilerin GRE vb. belge verme zorunluluğu yoktur)
 10. Müracaat tarihi itibariyle geçerli olan İngilizce Dil belgesinin aslı
 11. Kayıt Ücreti Dekontu.

IBAN number, Denizbank, TR04 0013 4000 0050 6766 5000 26

( Swift Code : DENITRISXXX)

(***) Yurt dışındaki üniversitelerin ön lisans, lisans ya da yüksek lisans programlarından mezun T.C. Vatandaşlarının diplomanın YÖK tarafından denkliğinin bulunduğuna dair belgenin aslı veya Üniversite tarafından onaylanmış suretinin ya da YÖK’e denklik başvurusunda bulunulduğuna dair belgenin aslı veya onaylı suretinin sunulması gerekir. Denklik belgesinin aslının ilk yarıyılın sonuna kadar ibraz edilmesi zorunludur. İlk yarıyılın sonuna kadar denklik belgesinin ibraz edilmemesi halinde öğrencinin Üniversiteyle ilişiği kesilir.

(****) Yurt dışındaki üniversitelerin ön lisans, lisans ya da yüksek lisans programlarından mezun Yabancı Uyruklu adayların YÖK’ten “Okul Tanıma Belgesi”nin aslını ya da YÖK’e  Okul Tanıma Belgesi başvurusunda bulunulduğuna dair belgenin sunulması gerekmektedir. Okul Tanıma Belgesi’nin aslının ilk yarıyılın sonuna kadar ibraz edilmesi zorunludur. İlk yarıyılın sonuna kadar Okul Tanıma Belgesi’nin ibraz edilmemesi halinde öğrencinin Üniversiteyle ilişiği kesilir.